FAQ

Jako průkopníci  v osvětlování stomatologických pracovišť jsme ve firmě CACAN CZ často oslovováni s různými dotazy týkajícími se aktuálních témat v této oblasti. Rádi bychom odpověděli na několik častých dotazů.

 

  1. Řešíte pouze osvětlení nad soupravou, nebo i širšího okolí?

Osvětlení ordinace jsme vnímali vždy jako celek a spolu se svítidly CACAN řešíme i osvětlení pozadí zrakového výkonu. A to buď dodatkovými svítidly, nebo alespoň sjednocením světelných zdrojů, tedy zářivkových trubic ve stávajících svítidlech.

 

  1. Z čeho vycházíte při výběru osvětlení.

Při výběru optimálního osvětlení se řídíme normou ČSN EN 12464-1 a vycházíme především z velikosti osvětlovaného prostoru, jeho tvaru, polohy oken apod. Důležitý je také typ a intenzita operační lampy. Jiný zdroj světla je vhodný k halogenové OP lampě, jiný k OP lampě s LED diodami. Našim zákazníkům poskytujeme bezplatný odborný servis, včetně zpracování světlotechnického návrhu.

 

  1. Jaký typ světelných zdrojů používáte ve svítidlech CACAN?

Používáme výhradně moderní high power LED Samsung s plným spektrem a vynikajícím podáním barev CRI 94. Tyto světelné zdroje zvyšující koncentraci, aktivitu a v zimě pro zajímavost pomáhají eliminovat sezónní afektivní poruchy (zimní deprese).

 

  1. Nejsou velkoplošná svítidla přílišným zdrojem tepla?

Některá ano. Svítidla CACAN jsou osazována čipy High power LED se sníženou produkcí tepla a přesto dosahují vynikající intenzity k vytvoření plynulého přechodu z osvitu OP lampy (20 000 lux) do okolí (cca 4 000 - 4 500 lux). Tyto zdroje jsou úsporné a nevytváří takové množství tepla, jako tomu je u energeticky náročnějších trubic 54 a 80W používaných některými výrobci.

  

Zářivkové napodobeniny dosahují teplot až 70° C. Překvapivé, že? Dle zkušeností jiných lékařů, kteří se nechali přesvědčit zasvěcenými přednáškami o světle jako takovém, musí klimatizovat prostor ordinace i v zimním období.