LED vs. zářivky

 V současné době se často porovnávají LED diody se zářivkovými trubicemi. Ocitáme se na technologickém přelomu a mnozí z vás neví, zdali   volit  ještě zářivky, nebo už LED diody. Předkládáme relevantní a snadno ověřitelná fakta, abychom vám usnadnili volbu.

Energetická a finanční úspora

 Tabulky s porovnáním pořizovacích a provozních nákladů konkrétních modelů obou technologií. Zástupcem zářivkových svítidel je Dentasun, se zářivkami   Nasli. (Data načerpána z článku Ing. Fuksy otištěném v časopise StomaTeam). LED reprezentují modely Triton a Clair od CACAN/ D-TEC s LED diodami   Samsung. Cena energií 5,- kWh, provoz 50 hodin týdně.
 Závěr: Z tabulky vychází, že investice do LED technologie konkrétně u modelu Triton je nižší, než je tomu u zářivek, navíc ušetříte ročně dalších 7 952 Kč na energiích. U  nákladnějšího modelu Clair se vám vrátí vyšší náklady na pořízení za 2 roky a každý další rok uspoříte 8 265 Kč za elektřinu na svícení.

 Tepelné vyzařování obou technologií

 Abychom získali reálná data, navštívili jsme zubní kliniku Salvadora v pražských Dejvicích, kde visí na jednom patře zářivková svítidla CACAN i Dentasun a   ordinaci MUDr. Zbyňka Macha v Příbrami, kde visí pro změnu LED svítidlo Clair a provedli jsme měření jak tepelných, tak světelných hodnot. Měření teplot     jsme provedli termokamerou CAT S60, která je schopna zaznamenat obraz i teploty. Světelnou intenzitu jsme změřili luxmetrem Lutron LX-103.

 Dentasun zářivkové trubice 6x54W

     

  Jelikož DentaSun nedisponuje odraznou parabolou, odchází více než polovina světelné intenzity horní stranou tělesa. Proto je pro zvýšení intenzity použito   šest 54 W trubic. To s sebou nese vysokou provozní teplotu dosahující teploty až 70°C. Použití tohoto typu osvětlení podmiňuje užití klimatizace, což           s sebou nese další energetické nároky.  I přes užití ekonomicky náročných trubic vyvine svítidlo v oblasti opěrky hlavy jen 1 960 Lux. Rozdíl mezi intenzitami   OP lampy a okolím je tedy v poměru 1:10, což je pro oko stále náročný výkon.

 CACAN T3 300 EL-IN

      

 Tento model stomatologického osvětlení usměrňuje světelný tok vysoce účinnou parabolou, která směřuje okolo trubic až 98 % světelných paprsků,   vycházejících z horní poloviny zářivkových trubic. Při této konstrukci bylo možné použít šest zářivkových trubic 28 W. Světelná intenzita je i přesto 3 820 lux.   Poměr 1:5. Pro horní osvit jsou použity dvě samostatné 28W trubice. Toto efektivní a vysoce účinné svítidlo se již nevyrábí, neboť ustoupilo nástupcům   s LED technologií.

CACAN Clair CL 104

    

Takto vypadá model Clair LED se 104 W, u něhož se zahřeje na teplotu okolo 45 °C pouze středový tunel. Zbytek svítidla si udržuje teplotu okolního prostředí. Použité High Power LED s barevným podáním Ra 94 a 6 500 K pracují mimo prostor pro elektroniku a jsou chlazeny hliníkovým rámem svítidla. Intenzita světla v oblasti opěrky hlavy je 3 720 lux. Zachovává tedy poměr 1:5.

 

Plnospektrální skladba světla

Provedli jsme rozklad spektrální skladby světla hranolovým spektroskopem, který převádí bílé světlo, stejně jako kapka vody, na jeho barevné složky.

   

Obr. 1 Rozklad přirozeného denního světla. Zde je dobře patrné kompletní barevné spektrum, ve kterém jsou obsaženy všechny vlnové délky.     

 

Obr. 2 Rozklad světla běžné zářivkové trubice, používané stále v mnoha ordinacích. Jedná se o trubice s indexem barevného podání 80 Ra.          

  

Obr. 3 Rozklad světla tzv. „plnospektrální“ zářivkové trubice Nasli. I přes označení některé barvy zcela chybí, některé jsou v jiném zastoupení než u denního světla. Spektrum není plné a přechody nejsou plynulé. Takový výsledek mnoho z vás asi překvapí. Především pak ty, kteří investovali v posledních letech do tzv. „plnospektrálního osvětlení“.

    

Obr. 4 Rozklad spektra high power LED užívaných ve svítidlech CACAN. Spektrum téměř totožné s přirozeným denním světlem. Dokud jsme měření neprovedli sami, bylo pro nás taková shoda těžko uvěřitelná. Spektroskop s sebou míváme na výstavách, kde vám shodu rádi předvedeme.

 Závěr: Plnospektrální zářivková trubice neexistuje. Jestliže vám nějaký prodejce tvrdí opak, lže vědomě, neboť na tuto skutečnost upozorňujeme minimálně 5 let. Specialisté na prodej těchto neexistujících trubic jsou obchodní zástupci firmy Nora a Interdent.

 

Dají se LED svítidla také opravovat?

Vývoj stomatologických svítidel CACAN/D-TEC začal několik let před jejich uvedením na trh před pěti lety a v současné době je ve všech modelech požit pouze jeden typ High Power čipů ve dvou barevných provedeních. Rovněž napájecí zdroje jsou standardizovány a používáme zdroj od jednoho výrobce ve dvou různých wattážích. Záruční lhůtu jsme posunuli na 5 let a u nás již dlouholetým standardem, že se stále úspěšně staráme o svítidla, která jsme namontovali od roku 1991, tedy 28 let. V současnosti jsme pro vlastníky modelů CACAN 300 a CACAN 450 s 58 W trubicemi, připravili možnost nechat si provést přechod zářivkových svítidel na LED trubice. Můžeme zde přejít ze spotřeby 450 W na 176 W.

Závěr: Dynamický vývoj LED technologií máme již několik let za sebou a v žádném případě nemůže být řeč o jakékoliv nejistotě ohledně dlouhodobé dostupnosti náhradních dílů. V případě nepředpokládané poruchy dokážeme vyměnit jakýkoliv komponent od čipů až po napájecí zdroje. Investice do efektivního a úsporného stomatologického osvětlení není doménou inovátorů, ale dnes již standardem moderní stomatologické praxe.